Categorie
Ştiri şi Evenimente

Armonia în unitatea trupului lui Hristos

Această devoţiune poate fi citită de mai multe feluri de oameni, cum eşti tu, cititorule: ai putea fi un pastor, un ministru, un membru în corul bisericii sau membru al echipei de laudă şi închinare, șef de cult, solist, un simplu “răsfoitor de web”, un credincios sau nu, un membru al unui grup de rugăciune în congregaţie, sau cineva căruia îi place să cânte!
Ai putea fi cineva care ştie exact ce înseamnă să cânte, sau cum trebuie să fie interpretat ca să fie cântat armonios; unul care are ureche muzicală. Poţi fi o persoană care, dacă ai auzit un cântec cântat în jurul tău, care se presupune a fi în armonie şi nu este, probabil vei începe să cânţi cel puţin una din părţile lipsă! Aceasta va veni doar din gura ta.
Când auzim cuvântul “armonie”, primul lucru care ne vine în minte este muzica şi cântatul, dar nu este doar pentru aceasta.
Acest cuvânt ar putea fi folosit şi pentru altceva decât într-un domeniu muzical. Ca de exemplu, în Trupul lui Hristos, este ceea ce avem nevoie pentru tot lungul vieţii! A fi în armonie este a veni împreună în acord, într-un acord, într-un aranjament plăcut, sau, combinaţia de “poporul lui Dumnezeu lipit împreună”.
Exact ca vocile ce se amestecă pentru armonie într-un cântec, noi trebuie să fim la fel. Ca fraţi şi surori în Biserica Domnului, “mădulare” în Trupul lui Hristos, armonia trebuie să fie prezentă printre noi, să existe în relaţiile noastre, şi să fie răspândită în bisericile noastre.
În cele din urmă, (Dacă este cu putință, întrucât atârnă de voi, trăiţi în pace cu toţi oamenii. Romani 12:18), trăiţi în armonie unii cu alţii; fiţi simpatici, iubiţi-vă ca fraţi, să fiţi plini de compasiune şi umili. Nu rambursa rău pentru rău sau insultă pentru insultă, ci o binecuvântare, deoarece “la acesta aţi fost chemaţi: să moşteniţi binecuvântarea.”. (1 Petru 3:8-9).
Biserica a fost construită de Hristos ca un loc de armonie şi unitate, un loc pentru ca poporul Său să se unească în sărbătoare şi dragoste. Acest tip de armonie este plăcut Domnului, şi El se bucură în ea şi pentru ea! Şi noi ne putem bucura, de asemenea, pentru că nimic nu poate fi mai bine, mai frumos şi mai plăcut decât să locuim împreună, să avem părtăşie, în dragostea lui Dumnezeu!
Pentru o perioadă de timp (Viața noastră), am asistat şi avem experienţă de acest tip de unitate şi armonie în corp. (Căci, dupăcum într-un trup avem mai multe mădulare, şi mădularele n-au toate aceeaşi slujbă, tot aşa, şi noi, care suntem mulţi, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, suntem mădulare unii altora.Romani 12:5).
Dar am experimentat că dezbinarea şi dezacordul nu poate exista printre noi. Singura modalitate la noi, ca popor al lui Dumnezeu, este să experimentăm pe deplin ce înseamnă a umbla în binecuvântările Sale şi de a veni la un loc (de a se aduna laolaltă), în adevărată umilinţă reală în Domnul, şi să lăsăm loc la altele (binecuvântări) mai mari decât noi înşine, şi să umblăm în armonie dincolo de cântecul nostru pe care-l cântăm într-o duminică dimineaţa sau seara!
Să mergem împreună în “armonie”, este, de fapt, unitatea!
Un verset pentru azi:
“Iată, ce plăcut și ce dulce este să locuiască frații împreună!“- Psalmul 133:1.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *